Návod na údržbu športových lakovaných podláh v telocvičniach

DIN 18 032 – diel 2 “Haly na telocvik a hry smernice pre plánovanie a stavbu” vyžaduje od podláh mimoriadnej športovo-technické vlastnosti, okrem iného ľahkú údržbu, hygienu, bezpečnosť (žiadna poranenia v dôsledku pošmyknutia / popálenia), bezpečnosť pri nášľapu a určité klzné vlastnosti (koeficient klzného trenia). Tieto úžitkové vlastnosti sú dosahované pomocou odskúšaných, špeciálne pre športové podlahy vyrobených lakov a zostávajú zachované vďaka riadnemu čisteniu a údržbe.

Bona Sportive je obzvlášť vyvinutý pre športové alebo viacúčelové podlahy s prevažne športovým využitím. Na trhu je ucelená škála produktov, ktorá je schopná uspokojiť aj toho najnáročnejšieho zákazníka. Program Bona Sportive je navrhnutý tak, aby zabezpečil čo najdlhšiu možnú životnosť všetkých športových podláh.

Na povrchu sa denne usadzuje špina, pot a telesný tuk, a to aj v prípadoch dennej údržby podlahy. Takto sa postupne znižuje funkčnosť podlahy, ktorá sa stáva kĺzavú.

Vďaka Bona Sportive je problém minulosťou. Po inštalácii podlahy a aplikáciu povrchovej úpravy – alebo jej renováciu – pomocou kompletného systému bude podlaha poskytovať vynikajúcu funkčnosť veľa rokov.

Čistiace prostriedky pre športové podlahy TU >>

O funkčnosť podlahy sa musíte starať vy

Inštalácia alebo renovácia drevenej športovej podlahy je veľká investícia a najlepším spôsobom, ako sa o investíciu starať, je uistiť sa, že jej údržba prebieha správne. To je dôvod, prečo je údržba natoľko dôležitou súčasťou Bona Sportive. Preventívna údržba ale prináša aj úžitok. Inštalácia účinného systému rohožiek u všetkých vonkajších vstupov výrazne zníži zanesenie nečistôt do budovy. Politika čistej obuvi rovnako zníži množstvo nečistôt a poškrabaniu povrchu. V prípade niektorých udalostí je nutné podlahu chrániť ochrannými poťahy. Všetko vybavenie a nábytok musí mať ochranné kryty. Kombináciou preventívnych opatrení a postupov údržby opísaných v tejto brožúre maximalizujete funkčnosť a vzhľad podlahy.

Každodenné čistenie

Povrchový prach môže významne ovplyvniť odolnosť podlahy proti preklzovaniu, predovšetkým ak je podlaha nová alebo bola nedávno nanesená povrchová úprava. Základným minimom je, aby bol prach a piesok odstraňovaný zo všetkých podláh každý deň, najlepšie pomocou nožnicového mopu. Menšie podlahy môžu byť pozametané mäkkým metlou alebo vyluxovanie.

Podlaha musí byť čistená pomocou Bona Sportive Cleaner, aby bola odstránená všetka nečistota a iné kontaminácie. Najlepšie je, ak je čistenie vykonávané strojovo, napríklad pomocou Bona Buffer. Pre veľmi malé podlahy a bodové čistenie je možné použiť mop.

U málo používaných športových podláh je možné údržbu vykonávať raz alebo dvakrát za týždeň, zatiaľ čo u intenzívne používaných podláh určených pre viacúčelové použitie je nutné vykonávať údržbu každý deň. Ak nie je možné normálnym čistením odstrániť všetku nečistotu, je možné použitie červeného padu, avšak odporúčame v najnutnejších prípadoch. Nadmerné alebo trvalé používanie červeného padu môže viesť ku zmatnenie alebo fyzickému poškodeniu povrchu podlahy. Účinnosť programu čistenia je nutné dôkladne sledovať a na základe toho určiť, aká je vhodná frekvencia čistenie podlahy.

Dodatočné čistenie

Hoci časté čistenie pomocou Bona Sportive Cleaner odstráni z podlahy vodou rozpustnú nečistotu a takmer všetky ostatné druhy kontaminácie, bude dochádzať k nevyhnutnému a postupnému zanášaniu materiálov, ako napríklad ľudského potu z kontaktu pokožky s podlahou a syntetických materiálov z obuvi a pod. To bude mať za následok čoraz častejšie preklzávaniu povrchu podlahy. Odporúčame používať prípravok pre dodatočné čistenie Bona Sportive Cleaner Plus. Po rozpustení postriekajte alebo mopom aplikujte Bona Sportive Cleaner Plus po celom povrchu podlahy a nechajte pôsobiť asi päť minút. Je dôležité, aby prípravku nebolo nanesené príliš a aby nepôsobil na podlahu nadmerne dlho.
Potom, čo Bona Sportive Cleaner Plus uvolnil a rozpustil kontamináciu na povrchu podlahy, je nutné strojové čistenie za pomocou s červeného padu. Pred aplikáciou Bona Sportive Cleaner odstráňte všetky zbytky prostriedku Bona Sportive Cleaner Plus. Interval medzi dodatočným čistením pomocou Bona Sportive Cleaner Plus závisí na tom, ako je podlaha používaná a na intenzite jej používania. Všeobecne ale platí, že väčšina športových podláh vyžaduje čistenie každých niekoľko mesiacov a intenzívne používané podlahy budú vyžadovať čistenie častejšie.
Pri čistení nepoužívajte veľké množstvo vody, pretože potom môže dôjsť k poškodeniu dreva.

Obnovenie vzhľadu povrchovej úpravy

Na niektorých podlahách bude povaha a intenzita použitia spôsobovať viditeľné zhoršenie vzhľadu podlahy. V tomto prípade je možné použiť prípravok Bona Freshen Up, ktorý obnoví vzhľad povrchu podlahy. Pred prvým použitím Bona Freshen Up je dôležité, aby bola podlaha dôkladne očistená s Bona Sportive Cleaner Plus