Pravidlá správneho ošetrovania a údržby drevených podláh

Frekvencia čistenia a údržby

Mierne namáhané podlahy v bytoch podľa potreby, cca každé 2 mesiace.
Stredne silne namáhané podlahy (schody, chodby, kancelárie) každé 2 – 4 týždne.
Silne namáhané podlahy (v reštauráciách, školách, obchodoch) každých 7 až 14 dní.

Najviac namáhané miesta v oblasti dverí, výťahy a na chodbách čistiť event. častejšie. Trvalo by mal byť nanesený tenký film.
Telocvične, jednoúčelové telocvične (vstup len v športovej obuvi) bez údržby umývaním. Ak sa vyžaduje protišmyková údržba, je nutné použiť náš špeciálny ochranný prostriedok – Bona Freshen Up.

Pravidelné ošetrenie
V závislosti na zaťažení podlieha lakovanie prirodzenému opotrebovaniu. Preto je bezpodmienečne nutné pravidelné ošetrenie. Keď je lakovaný film prechodenom, je nutné podlahu prebrúsiť a znovu nalakovať. Lakovanie je remeselná práca. Tým je podmienené aj to, že sa na povrchu môžu objaviť drobné chyby, napr. Prachové častice. To však nemá žiadny vplyv na trvanlivosť podlahy.

Povrchové ošetrenie parkiet a iných drobných povrchov lakovaním nemôže vytvoriť plochy bez škár. Lakovanie chráni povrch dreva pred opotrebením a umožňuje predovšetkým jednoduchú a úspornú údržbu.
Lakovanie chráni parkety pomocou uzavretej vrstvy filmu, drevo teda nemôže prijať žiadnu nečistotu. Táto vrstva ale po určitom čase podlieha, podľa namáhaniu, určitému opotrebeniu. Špina a zrnká prachu pod podrážkami topánok lak poškriabu. Pravidelným ošetrovaním sa toto predčasné opotrebenie zmenší.

Pozn .: Na čistenie podlahy sa nedoporučujú prostriedky obsahujúce syntetické mikrovlákna, ktoré lak postupne obrusujú.

Základy starostlivosť o podlahu

Drevené podlahy nečistite mokrým mopom. Príliš veľké množstvo vody môže spôsobiť, že podlaha nabobtná, zdeformuje sa a zosivie.
Na lakovanú drevenú podlahu nepoužívajte vosk, olejové mydlo ani iné čistiace prostriedky pre domácnosti. Môžu povrch podlahy zbaviť lesku.
Zamedzte vnášanie špiny a kamienkov. Môžu mať rovnaké účinky ako brúsny papier: obrusovať a ohlazovat povrchy lakovaných podláh.
Podlahu pravidelne vysávajte alebo zametajte. Odporúčame kompletné upratovanie 1x týždenne.
Zotrite včas rozliate tekutiny pomocou Bona mopu a čistiaceho prostriedku na podlahy.
Na silne zaťažované miesta pri vstupných dverách a u schodísk inštalujte čistiace rohože. V žiadnom prípade nepoužívajte gumovú alebo pryžovú podložku alebo nepriedušné rohože.
Nohy nábytku chráňte filcovými podložkami.
Zastrihávajte pazúriky svojim domácim miláčikom. Správnym zastřiháním predídete ryhám a škrabancom na podlahe